Używamy jedynie niezbędnych plików tekstowych zwanych "cookies" ("ciasteczka"). Więcej w naszej polityce prywatności >>

MATEMATYCZNE PRETEKSTY

O książce >>

SPIS TREŚCI zawiera:
PODZIĘKOWANIA I PROŚBA
DO CZYTELNIKA
DLA KOGO, JAK I PARĘ SŁÓW PRZED ...
ZADANIA
UWAGI DO ZADAŃ
ODPOWIEDZI DO ZADAŃ
SKOROWIDZ
DLACZEGO, PO CO I ... W OGÓLE ...

W rozdziale DLA KOGO, JAK I PARĘ SŁÓW PRZED ...
jest m.in. taki fragment:
(...) Aby pomóc Ci w pracy z uczniami i szanować Twój czas, pod koniec umieściłem SKOROWIDZ. Jeżeli więc zajdzie potrzeba znalezienia szybko zadania związanego z jakimś działem matematyki np. funkcją liniową to wystarczy znaleźć w SKOROWIDZU to hasło, przejrzeć odpowiednie UWAGI DO ZADAŃ i dokonać ostatecznej selekcji, np. to zadanie na wprowadzenie nowego tematu, to na powtórzenie wiadomości, to dla Kuby i Ani a to zrobimy razem w klasie itp. (...)

W rozdziale ZADANIA możesz znaleźć zadania m.in.
o dzielnym traperze Benie Rozumku,
o desperacji księcia Juliusza,
o Tonym Dreptusiu i mieście Majów,
jak to było dawno, dawno temu, w odległej galaktyce,
o karocach hrabiego Bonifacego,
o studencie spieszącym się na zajęcia,
o dramatycznym zadaniu Wilhelma Tella,
o pomocy humanitarnej i wyspach Sobie-Taka i Niby-Jaka,
jak Charlie Chaplin ryzykował życie przy kręceniu filmów,
o trudach służby na okręcie podwodnym,
o rycerzach Króla Artura.

Jedno z tych pięćdziesięciu zadań - zadanie nr 5 - ma treść:

Błądząc w nieznanej okolicy, rosły samuraj Masutatsu Rozumatsu natknął się na bardzo rwący, szeroki strumień. Postanowił ściąć rosnący przy brzegu bambus, aby po nim przejść na drugą stronę.
Czy bambus jest wystarczająco długi jeżeli koniec, padającego prostopadle do brzegu strumienia, cienia Masutatsu sięga tego właśnie brzegu a koniec cienia pnia bambusa sięga przeciwległego brzegu? Masutatsu stoi przy bambusie metr od brzegu.

W części UWAGI DO ZADAŃ znajdziesz następujące uwagi do zadania nr 5:

Zadanie dotyczy głównie podobieństwa trójkątów. Podstawą rozwiązania jest spostrzeżenie, że rosły Masutatsu musi mieć ponad 1 m wzrostu. Może to być zadanie wprowadzające albo powtórzeniowe.
Modyfikacje: 1) przeciwległy brzeg może być niższy lub wyższy niż ten, na którym stoi Masutatsu (a zazwyczaj przyjmuje się wstępnie, również i w tym przypadku, że są one na tym samym poziomie), 2) można, bardziej realnie, zauważyć, że szczyt bambusa jest wiotki, więc ugnie się i spadnie z brzegu przy przechodzeniu, a więc tak naprawdę potrzeba np. 2 m dłuższy bambus, tak, żeby otrzymać dobre oparcie na przeciwległym brzegu.

Jedne zadania mają treść dłuższą a inne krótszą a także więcej albo mniej uwag i modyfikacji. Treść niektórych zadań ilustrują dodatkowo duże, kolorowe rysunki.
Przeznaczenie - szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Tytuł: MATEMATYCZNE PRETEKSTY. 50 ZADAŃ.
Autor: Marek Matejuk - mgr matematyki, długoletni członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, współautor serii podręczników Matematyka 2001, właściciel firmy MATEJUK Książki i Pomoce Dydaktyczne.
Uczył w Zespole Szkół nr 1 w Wałbrzychu, Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów, III Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, Zespole Szkół Muzycznych w Wałbrzychu.
Interesuje się nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi, szczególnie w zakresie edukacji matematycznej, oraz matematycznymi pretekstami - sytuacjami stwarzającymi okazje do zadawania pytań o matematykę.
Myślenie matematyczne stosuje także w działalności gospodarczej - opracował autorski system kompleksowego zaopatrywania szkół w podręczniki oraz system automatycznych transakcji czyli narzędzie do zawierania transakcji kupna-sprzedaży dla skończonej liczby sprzedających i kupujących, z których każdy oferuje skończoną liczbę towarów, o określonej liczbie parametrów.
Wydawca: MATEJUK Książki i Pomoce Dydaktyczne - www.matejuk.pl
Wydanie papierowe (wydanie drugie) - ISBN: 978-83-926093-2-2
ZAMAWIANIE
wydanie papierowe - format A5 - 148x210 mm

 • cena detaliczna - 19,90 zł

  Premiera papierowego wydania książki odbyła się 24-01-2009, w czasie XVIII Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki w Radomiu.

  Dla tych, którzy chcą nabyć tę książkę wysyłkowo mamy specjalną promocję - jeżeli chcą kupić tylko samą książkę to przy zamówieniu z przedpłatą koszt wysyłki to 5,90 zł, zamiast standardowego kosztu przesyłki w takim przypadku.


 • w przypadku pytań zapraszamy do kontaktu e-mail'em sklep@matejuk.pl>>

  Życzymy miłej lektury i wielu z niej pożytków!

  Zapraszamy także do zapoznania się z innymi matematycznymi pretekstami >>

  MATEJUK Książki i Pomoce Dydaktyczne
  ul. Wrocławska 45, 58 - 309 Wałbrzych
  tel. 74 843 43 09, 74 664 89 10, 513 131 163, faks 74 849 06 90, 74 664 89 10
  e-mail: list@matejuk.pl   www: matejuk.pl